Extreme-E – автомобилното състезание, което иска да спаси планетата

Моторните спортове значат много за голяма част от хората по земята. Има обаче нещо, което се нарича Extreme-E. В него се състезават напълно електрически автомобили с мощност 550 конски сили. Но в него има и по-дълбоко значение, вдъхновение.

Състезанията превземат света като цунами. Самият Люис Хамилтън има отбор в първенството, който се нарича X44. Комбинацията от зрелища, висока скорост, труден терен, виртуозно управление и много риск кара сърцето да бие лудо. Идеята е гениална и е много важно, че привлича вниманието на хората към устойчивото развитие, науката и наследството, което оставяме на Земята. Разбираме повече от Eurobet365.

Името на автомобилите е Одисей 21. Всички са с един дизайн, напълно електрически и много проходими. Състезателите се състезават при равни условия. Тежат по 1780 килограма, широки са 2.3 метра и набират от 0 до 100 километра за 4.5 секунди. Външната им е изработен от ленени фибри, което е в духа на устойчивостта. От същият материал са направени и другите компоненти на корпуса. Използването на този материал намалява въглеродните емисии със 75%. И автомобилите са напълно безопасни. Посети Winbet.it, за още забавления.

Интересни са и гумите, които са дело на Континентал. Използва се латекс от корена на руската детелина. Наричат се КросКонтакт. Гумите се представят чудесно и са комбинирани със система на автомобила, която следи състоянието им по всяко време и предпазва шофьора при риск от инцидент.

Батериите са изработени от Williams Advanced Engineering, крило на отбора Williams във Формула 1.

Всеки отбор се състои от два шофьора, които се сменят през състезанието – трябва да са мъж и жена. Участват доста силни имена – рали шампионът Себастиян Льов, бившият състезател във Формула 1 Карлос Сайнз, втората жена печелила рали Дакар Кристина Гутиерез.

Основната цел на Extreme-E е да направи зрителите съпричастни към кризата с климатичните промени и как тя се отразява на различните части на планетата. Избират се специални локации, които да се покажат и обяснят на зрителите. За състезанията пътува екип от учени, които пък използват повод, за да правят важни изследвания. Всичко се транспортира с кораба „Света Елена“, на който има лаборатория за изследвания в областта на климатичните промени.

Ето някои от проблемите, които бяха популяризирани чрез състезанието:

Климатичните промени водят до нарастване на температурите, по-чести и по-дълги периоди на суша. Заради земеделието, сечта, разхищението на вода, околната среда деградира още повече. Близо 12 милиона хектара обработваема земя се превръщат в пустош всяка година, само заради сеч и безводие. В следващите десетилетия, средната наличност на вода в някои сухи региони ще спадне с 10 до 30%. Това ще остави 2.4 милиарда души обект на периоди с безводие. Ще накара 700 милиона души да сменят местоживеенето си. Намери своята промяна в Winbet scommesse.

Океаните ни са в криза. Половината от кораловите рифове, една трета от мангровите гори и морските треви вече са погубени. Крайбрежието е уязвимо на ерозия, бури и недостиг на храна. Наличието на риба на места е пред пълен срив. Това заплашва не само хранителната сигурност на хората, но и цялата хранителна верига. Пластмаси, разливане на нефт и агрохимикали унищожават океанската среда и замърсяват хранителните вериги. Океаните се нагряват, стават по-киселинни, коралите избеляват, ледът се топи по полюсите. Животът, който всички тези неща поддържат, е застрашен. Нивото на водата се качва, което рано или късно ще доведе до потопяването на някои острови и крайбрежни линии.

На Арктика глобалното затопляне е два пъти по-силно от глобалното средно. Ледът там изчезва. В последните 40 години, през всяко десетилетие губим почти 13% от него. С по-малко лед там, по-малко слънчеви лъчи се отразяват, което кара океанът да абсорбира повече енергия под формата на топлина. Това ускорява затоплянето.

Целите на Extreme-E са:

  • Да постигне нула отделяне на емисии до края на първия си сезон, за да дадат пример на спортната индустрия
  • Да не допуска излишното пътуване на екипи, които да хабят ресурси. На отбор са позволени до 8 души – двама състезатели, един инженер и петима механици. Феновете могат да гледат онлайн.
  • На локациите се оставя „Наследство“ под формата на помощ – с пособия за пречистване на вода или други подобни, за да се подпомогнат най-страдащите региони.
  • Корабът, който пренася всичко между петте локации на състезанията, е построен екологично – чрез рециклиране, чрез възстановяване, чрез използване на икономично осветление, използващ малко вода за хигиенни нужди. Дори столовете са направени от рециклирани бутилки. На борда се гледат билки и други растения чрез водна система за фермерство.

Прекрасен пример!